Zafere çeyrek kala!

Zafere çeyrek kala!

Güney Afrika 2010'da finale doğru gidilirken heyecan artıyor. İngiltere ve Portekiz gibi iddialı Avrupalılar'ın evine erken döndüğü turnuvada son 8 belli olurken Brezilya hala en büyük favori !

Dünya Kupası'nda grup maçlarının ardından son 16 mücadelesi de tamamlandı ve çeyrek finale yükselen 8 takım belli oldu. Fransa, İtalya ve Fildişi Sahilleri gibi beklentileri yüksek takımların gruplardan dahi çıkamadan elenmelerinin ardından, şampiyonanın iddialı ekiplerinden İngiltere ve Portekiz de çeyrek final göremeden havlu attı.

G.AMERİKA AĞIR BASIYOR

Son 8'e kalan takımlara bakıldığında ise Güney Amerikalılar'ın Güney Afrika2010'u domine ettiği görülüyor. Çeyrek final bileti kapan takımlar arasında 3 kıtadan temsilciler bulunuyor. Brezilya, Arjantin, Uruguay ve Paraguay Güney Amerika'yı öne çıkarırken, Avrupa'dan İspanya, Hollanda ve Almanya yarışı sürdürüyor. Gana ise tek Afrikalı olarak ev sahibi rolünü üslenmiş durumda.

SAMBACILAR TERLEYECEK

Son 16 mücadelesinde şampiyonanın en büyük favorisi Brezilya, beklenildiği gibi Şili'yi saf dışı bırakırken, kupayı kazanma oranını da yüzde 23.3'ten, 26,7'ye çıkarmayı başardı. Ancak sambacıların işi zorlaşıyor. Ölüm grubu olarak adlandırılan G Grubu'ndan Portekiz ve Fildişi Sahilleri'nin önünde lider çıkan Brezilya, oynadığı 4 maçı da kazanan ve turnuvanın en büyük 3. favorisi konumunda olan Hollanda ile karşılaşacak.

ROBBEN KORKU VERİYOR

Castrol Tahminci'nin belirlediği oranlara göre Brezilya yüzde 58'le yarı finale daha yakın, ancak Hollanda'nın yüzde 48 ihtimali de küçümsenecek gibi değil. Portakallar'ın en büyük kozlarından Arien Robben'in tam olarak iyileşip takıma katılması ve Slovenya mücadelesinde ağları havalandırarak formda olduğunu göstermesi çeyrek final maçının nefesleri keseceğinin en önemli göstergelerinden biri.

ARJANTİN'E PANZER ENGELİ

Çeyrek finalin bir diğer zorlu eşleşmesi ise Arjantin ile Almanya. Şu ana kadar attığı 10 gol ile turnuvanın en skorer ekibi olan Arjantin, ofsayt gol tartışmalarına rağmen Meksika engelini de terlemeden aşıp yoluna devam etmeyi başardı. Ancak şampiyonluk yolunda Maradona'nın öğrencilerini bu sefer zorlu bir rakip bekliyor. İngiltere'yi adeta ezerek evine yollayan Almanya, yarı final yolunda Arjantin'in karşısına dikildi.

YİNE BİR ERKEN FİNAL

Şampiyonluk ihtimallerine bakıldığında Arjantin yüzde 11,1 ile yüzde 9,4'lük Almanya karşısında avantajlı görünüyor. Castrol Tahminci de bu mücadelede gülen tarafın yüzde 52 oranında Arjantin olacağını gösteriyor. Ancak Almanlar kolay lokma değil. Bunu da İngiltere karşısında aldıkları 4-1'lik galibiyetle gösterdiler. 86'da Arjantin, Almanya'yı, 90'da ise Almanya, Arjantin'i yenerek kupayı kaldırmıştı. Bu sefer ise iki dev erken final oynayacak.

BİLETLERİ CEPTE SAYILIR

Uruguay ile İspanya ise yarı final biletlerini adeta şimdiden ceplerine koymuş iki çeyrek finalist. Güney Kore'yi saf dışı bırakan, Uruguay'ın, ABD engelini aşan Gana karşısında tur atlama ihtimali yüzde 73. Portekiz ile nefes kesen bir mücadelenin sonunda gülen İspanya'nın da Japonya engelini penaltı atışlarıyla aşan Paraguay'ı elemesi yüzde 76 ihtimal. Ancak Dünya Kupası'nın sürprizlere açık bir mücadele olduğu da unutulmamalı.

DENGELER BOZULACAK

Genel olarak bakıldığında ise Dünya Kupası'nın Avrupa'ya gitme ihtimali daha yüksek görünüyor. Brezilya yüzde 26,7 ile en büyük favori olarak görünse de ve son 8'de Güney Amerika'dan 4 temsilci olmasına rağmen, 3 Avrupa takımının toplam kazanma şansı daha fazla. Bir diğer önemli nokta ise kupayı kazanacak takımın Güney Amerika ile Avrupa arasındaki dengeleri bozacak olması.

YA GANA KAZANIRSA...

19. kez düzenlenen Dünya Kupası'nda Güney Amerika ile Avrupa arasında 9-9'luk bir beraberlik söz konusu. 5 kez kupayı kaldıran Brezilya en büyük şampiyon olarak dikkat çekerken, Arjantin ve Uruguay da 2'şer kez kupayı Güney Amerika'ya getirdi. İtalya 4, Almanya 3, İngiltere ve Fransa ise 1'er kez şampiyon olarak Avrupa'ya toplam 9 zafer yaşattı. Kupa iki kıta dışına çıkmazken, tek Afrika takımı olan Gana'nın tarih yazma ihtimali yüzde 0.8.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !