Sarhoş sürücü arabayı çalıştıramayacak!!

 

Kontrol bu sefer doğrudan alkol saptama sisteminde.

 

Alkollü araç kullanmak, ölüme davetiye çıkaran bir numaralı etken. Yıllardır gerek TV, gerekse gerçek hayata aktarılan kampanyalara rağmen bu durumun önüne bir türlü geçilemedi. Trafik kazalarının büyük bölümü, alkollü şoförlerden kaynaklanıyor.

 Şimdiye kadar 'alkol saptama görevi' polislerde oldu, yani araç ve şoför arasında bulunmayan üçüncü bir kişinin elinde. Trafik cezaları kesildi, türlü yaptırımlar uygulandı ancak yine de alkollü araç kullanımı sonucu meydana gelen trafik kazaları, diğer bir bakıma cinayetler engellenemedi.

Ortaya atılan bir fikire göre bir "anti-alkollü kullanım cihazı" geliştirilecek. Bu cihaz, sürücünün nefesini "koklayacak" ve sensörleriyle dokudaki alkollü içerik oranını saptayacak. Şayet alkol algılanırsa araç o anda kendisini durduracak.

Ne zaman geliyor?

Alkollü Sürücü Tespit Sistemi programı 2008 yılında, toplam 10 milyon dolar yatırımla işe başladı. Şu anda National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA) ve 11'i Otomobil Üreticileri Birliği üyesi 13 firma yıllık 1'er milyon dolar kaynak yaratıyor.

Şayet proje onaylanırsa, kaynak 12 milyon dolara çıkacak ve süreç hızlanacak. İlerleyen yıllarda ise proje değerinin yüzlerce milyon doları aşması bekleniyor.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !